Ministri galaxie

Autor: Jozef Chajdiak | 13.6.2013 o 16:02 | (upravené 13.6.2013 o 16:20) Karma článku: 16,24 | Prečítané:  893x

Posledné dni prebieha médiami správa o tom, že minister práce Richter mal dopravnú nehodu. Jeho limuzína skončila v poli, minister a jeho šofér zasa v nemocnici. Médiá začali okamžite riešiť možné príčiny nehody a tiež to, či bol minister pripútaný, keďže údajne povaha jeho zranení nasvedčuje tomu, že nebol.

Neviem, či bol minister Richter pripútaný, ale som si istý, že ak nie, tak táto nehoda bude pre neho ponaučením.

Témy bezpečnosti ministrov počas jazdy v limuzínach sa následne zľahka chytili novinári a v stredu 12.6.2013 som v hlavnej spravodajskej relácii TV JOJ zachytil reportáž, kde sa pýtali ministrov, či používajú bezpečnostné pásy. Prvý odpovedal so širokým úsmevom minister Jahnátek, že on sa nepripútava, Lajčák sa pripútava iba na prednom sedadle, na zadnom občas. Malatinský sa pripútava väčšinou. Maďarič používa bezpečnostný pás iba keď ide mimo mesta, rovnako Žiga. Minister Glváč sa nepripútava.

Keď odhliadneme od nezodpovednosti príslušných ministrov voči sebe samým a tiež voči ďalšej posádke vozidla, tak má takéto počínanie ešte ďalšie rozmery – právny a morálny.

Povinnosť používať bezpečnostné pásy na sedadlách, ktoré sú nimi vybavené ustanovuje §8 zákona o cestnej premávke. Výnimku z tohto ustanovenia má vymedzený okruh osôb (napr. príslušníci ozbrojených zborov), ministri však medzi ne nepatria. Z uvedeného vyplýva, že niekoľko ministrov sa otvorene priznalo k tomu, že pravidelne a beztrestne porušujú zákon - páchajú priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, čo je horšie, dokonca pod „dohľadom“ polície. Šoféri ministerských limuzín sú totiž policajti. Čiže, keby sme išli do dôsledkov, tak neporušujú zákon iba ministri, keď nepoužijú bezpečnostný pás, ale aj ich šoféri - policajti, ktorí sú podľa zákona o policajnom zbore povinní vykonať služobný zákrok ak je páchaný priestupok. Samozrejme predstava, že šofér ministerskej limuzíny dá ministrovi pokutu za to, že sa nepripútal je asi skôr vtipná ako reálna.

Môže sa to zdať malicherné, ale aj toto nastavuje zrkadlo našej spoločnosti. Kam už to len chceme dopracovať, keď sú tu rovní a rovnejší ? Keď ľudia, ktorí by mali ísť príkladom a striktne dodržiavať zákony sa v priamom prenose a s úsmevom priznávajú, že ich pravidelne porušujú ? Keď sa nad tým takmer nikto nepozastaví ?

Aj nehoda ministra Richtera dokazuje, že vybabrať s našimi zákonmi sa dá veľmi ľahko, ale so zákonmi fyziky určite nie, je jedno akú máte stranícku knižku, či ste ministrom vlády SR alebo nebodaj ministrom galaxie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?